مقاله : جک بازویی پارکینگ | درب اتوماتیک شهر تبریز

جک بازویی پارکینگ و ریلی در تبریز
Rate this post

جک بازویی پارکینگ

جک بازویی پارکینگ اصولا یک دستگاه مکانیکی است که برای باز کردن و بستن یک در  یا یک دروازه در انتهای راه ورودی استفاده می شود.این جک ها بر دو نوع اصلی می باشند که عبارتند از : جک الکترو هیدرولیک یا جک الکترومکانیکی ؛که این می تواند بیشتر به : ماردون (یا پیچ) ، تلسکوپی ( بازویی)  و بازکن های زیرزمینی تقسیم شود.

جک های الکترومکانیکی برای هر دو حالت چرخش و کشویی طراحی شده اند، به طوریکه برای باز کردن و بستن یک در توسط فرستنده بی سیم یا یک دستگاه دستی قابلیت برنامه ریزی را دارا می باشند.این نوع از تجهییزات درب اتوماتیک دارای مصرف بسیار پایینی می باشند به قسمی که میتوان توسط نصب چند پنل خورشیدی ، میزان انرژی  مدنظر را برای موقع بدون برق تامین نمود.

جک های الکترومکانیکی پارکینگی

به طور کلی،سه نوع جک الکترومکانیکی وجود دارد: جک های با محور پیچی (ماردون)، اپراتورهای بازویی (تلسکوپی)  و جک های کشویی ( مخصوص دربهای ریلی) ، بطوریکه برای فرمان پذیری از طریق ریموت کنترل از راه دور یا یک شستی طراحی و برنامه ریزی شده اند.همچنین می توان از پانل های خورشیدی برایعملکرد این جک ها استفاده نمود.بسیاری از تولید کنندگان از باتری جهت پشتیبان گیری استفاده می کنند که هنگام نبودن برق میتوان از آن بهره جست.

جک های الکتروهیدرولیک پارکینگی

همانگونه که از نام این نوع از جک ها پیداست در داخل آن مایعات هیدرولیکی وجود دارد که با فشار و جابجایی آن طبق قوانین فیزیک ،منجر به جابجایی بازو و در نهایت حرکت درب جهت باز و بست خواهد بود.به طور معمول جک های هیدرولیکی قطعات کمتری نسبت به جک های الکترومکانیکی دارند.

انواع درب ها

درب لولایی ( لنگه ای )

درب لولایی ( دو لنگه) به درب هایی اطلاق میشود که مانند درب حمام یا اتاق خواب میتواند به سمت داخل یا خارج حرکت نمایند.در درب های نوسانی ( دولنگه) میتوان به جهت اتوماتیک کردن از سه نوع جک بازویی پارکینگ اتوماتیک بهره مند گردید : 1-جک بازویی تلسکوپی 2- جک پیچی ماردون  3 -جک های پیستونی زیر زمینی 4 – جک های پا ملخی

درب ریلی یا کشویی

همانگونه که از نام این درب ها پیداست درب های ریلی بر روی چرخ یا ریلی هایی از یک سمت به سمت دیگر حرکت می نمایند . معمولا جک ریلی در انتهای درب در موقعیت بسته شدن کامل درب نصب می گردد.معمولا جک های ریلی بسیار بزرگتر و پرقدرت تر از جک های بازویی هستند بنابراین نسبت به آنها نیز دارای خطرات بیشتری می باشند. که بایستی موارد و تجهیزات ایمنی در باره آنها رعایت گردد.

در آمریکا معمولا از طریق زنجیری که به درب متصل میشود و با حرکت موتور الکتریکی منجر به باز و بسته شدن درب میشود استفاده میگردد .اما در کشور های اروپایی از دنده های شانه ای که بر روی درب نصب میگردد و با چرخ دنده جک بازویی درگیر میشود استفاده میکنند. روش آمریکایی دارای وسعت کاری زیاد و انعطاف پذیری بالایی می باشد.اما روش اروپایی دارای امنیت بالا و سر و صدای کم می باشد.

راهبند

راهبندها تجهیزاتی هستند که معمولا در ورودی پارکینگ ها مشهاده میشوند معمولا برای ایجاد مانع و همچنین کنترل ترافیک استفاده میشوند.این نوع از تجهییزات که در این مقاله جز درب ها گمارده شده است تشکیل شده از یک بازو و موتورالتریکی می باشد که که با فرمان پذیری های مختلف از طریق شستی یا تگ یا ریموت و … کمک شایانی را به کنترل نمودن ترددها می نمایند.

منبع: ویکی پدیا

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن : ۰۹۳۸۲۴۰۱۹۹۴